Radim Kupec

10648490_734829443220984_479906822140688470_oHumanista, reportér, fotograf, cestovatel, dobrodruh, který se toulá po zakarpatských horách s turisty a ve volném čase organizuje humanitární projekty, které pomáhají obyvatelům sociálně deprimovaných, vyloučených, popřípadě válkami poškozených lokalit.

Aktivně se zasazuje v případech porušování lidských práv doma i v zahraničí.

Je spoluzakladatelem z.s. PresHranice.EU. a ředitelem Tanskarpatia.cz.

Je členem Amnesty International.

Většinu svých projektů na Ukrajině provádí pod záštitou MZV-Generálního komzulátu ve Lvově.

Aktivně spolupracuje s nemocnicemi a poliklinikami v Zakarpatské oblasti, je iniciátorem mezinárodní dohody o podpoře zdravotnictví v této oblasti.

Je čestným občanem Koločavy oceněným za podporu obce v zahraničí.

Pro Ukrajinské hasiče a záchranné sbory pořádá humanitární sbírky.

V roce 2012 inicioval smluvní spolupráci mezi Jihomoravskými a Zakarpatskými hasiči, na základě které je poskytováno školení zakarpatských hasičů v ČR a dále pak je na ukrajinskou stranu poskytována ze strany HZS JMK materiální pomoc ve formě techniky a ochranných pracovních pomůcek.

Je významným donorem a podporovatelem segregované školy spadající do Svaljavské sociálně vyloučené lokality Romského tábora.

Ve volném čase se stará o děti ve Volovecké osadě, kde uskutečnil svou vizi sociálního projektu přímé pomoci. Děti z Volovecké osady začaly chodit do školy a usilují o dobré výsledky. Mezi původně negramotnými dětmi jsou dnes již žáci s dobrými výsledky, několik z nich má vyznamenání za vynikající prospěch.

Je autorem projektu Mária & Mária – Humanitarian Aid Ukraine-Svaliava 2013, v rámci kterého vybudoval spolu s dobrovolníky dům pro malou holčičku a její maminku ve Svaliavské osadě. Sociální část projektu zahrnovala práci s dětmi a pokus o integraci děvčat zpět do komunity, která je vyloučila a ponechala napospas absolutní chudobě. Projekt překvapil veřejnost svým zásahem do romského prostředí, byl nezvykle úspěšně realizován a v současné době usiluje o několik prestižních Evropských ocenění. V podobě dokumentárního filmu v produkci České televize jste ho mohli shlédnout v roce 2014. V současné době sbírá světová ocenění na zahraničních filmových festivalech. Film je veřejně dostupný prostřednictvím i-archivu České televize.

Odkaz na film zde:  https://www.ceskatelevize.cz/porady/10693039240-maria-a-maria/31329232019/

Za svou dosavadní činnost obdržel Radim Kupec několik prestižních ocenění doma i v zahraničí.

Radim