Radim Kupec

10648490_734829443220984_479906822140688470_oHumanista, reportér, fotograf, cestovatel, dobrodruh, který se toulá po zakarpatských horách s turisty a ve volném čase organizuje humanitární projekty, které pomáhají dětem v primitivních romských osadách. Aktivně se zasazuje v případech porušování lidských práv doma i v zahraničí, je právním zástupcem poškozeného v případě dětí, brutálně týraných Košickými policisty, dále pak iniciátorem akce „SOS SLOVENSKO“, která se snaží blokovat násilné policejní razie do Romských kolonií na východním Slovensku a pomáhá jejich obětem.

Je spoluzakladatelem z.s. PresHranice.EU.a Head managerem Tanskarpatia.czVede projekt Transkarpatia Offroad Expedition a podílí se na všech ostatních produktech.

Je členem Amnesty International.
Většinu svých projektů na Ukrajině provádí pod záštitou MZV-Generálního komzulátu ve Lvově.

Aktivně spolupracuje se Zakarpatskou horskou službou a DSNS.
Pro Ukrajinské hasiče a záchranné sbory pořádá humanitární sbírky.
V roce 2012 inicioval smluvní spolupráci mezi Jihomoravskými a Zakarpatskými hasiči, na základě které je poskytováno školení zakarpatských hasičů v ČR a dále pak je na ukrajinskou stranu poskytována ze strany HZS JMK materiální pomoc ve formě techniky a ochranných pracovních pomůcek.

Je čestným občanem Koločavy oceněným za podporu obce v zahraničí.
Je autorem projektu Mária & Mária – Humanitarian Aid Ukraine-Svaliava 2013, v rámci kterého vybudoval spolu s dobrovolníky dům pro malou holčičku a její maminku ve Svaliavské osadě. Sociální část projektu zahrnovala práci s dětmi a pokus o integraci děvčat zpět do komunity, která je vyloučila a ponechala napospas absolutní chudobě. Projekt překvapil veřejnost svým zásahem do romského prostředí, byl nezvykle úspěšně realizován a v současné době usiluje o několik prestižních Evropských ocenění. V podobě dokumentárního filmu v produkci České televize jste ho mohli shlédnout v roce 2014. V současné době sbírá světová ocenění na zahraničních filmových festivalech.

Stará se o děti ve Volovecké osadě, kde uskutečnil svou vizi sociálního projektu přímé pomoci. Děti z volovecké osady začaly chodit do školy a usilují o dobré výsledky. Mezi původně negramotnými dětmi jsou dnes již žáci s dobrými výsledky, několik z niich má vyznamenání za vynikající prospěch.

„Proč to dělám?“
Pochopil jsem, že cesta, na které činím pokání za chyby, jichž jsem se v životě dopustil, je i cestou k přijetí odlišnosti ostatních. Jako člověk, který prochází, jsem měl možnost zavítat do míst, kde se neotvírala jen krásná krajina, ale i do míst kde lidé bez zábran hovořili o svém zoufalství a já jim pečlivě naslouchal. Slyšel jsem nářek a viděl opravdovou bídu, ne tu morální jako máme my tady, ale tu skutečnou, hladovou a plnou bolesti. Něco z toho všeho jsem si vždy nesl s sebou, když jsem se vracel z cest domů. Tak nějak vznikl projekt Mária & Mária.

Ahoj a velký dík všem dobrým lidem, kteří pomohli a pomáhají.
Radim